Jan Jiří Grázl a Mörtersdorf
Tato stránka je upraveným překladem internetové stránky Mörtersdorfské hospody zvané Graselwirtin.

Dolnorakouský Mörtersdorf byl poslední životní stanicí vůdce bandy lupičů Grázla. Zde byl za pomoci lsti dne 20. listopadu 1815 zatčen.
Mörtersdorfská hospoda se stala turistickou atrakcí pro mnoho návštěvníků, kteří většinou jméno tohoto loupežníka velmi dobře znají, avšak málokdy vědí, co vlastně znamená.

Hostinec Graselwirtin v Mörtersdorfu
Graselwirtin Anna Rehatschek

A-3580 Mörtersdorf

Tel: +43 2982 8235
Fax: +43 2982 8235-4
E-mail: graselwirtin@utanet.at

Zatykač Dne 7. listopadu 1815 vypsala vláda na dopadení Grázla odměnu ve výši 4000 zlatých. A právě vidina odměny lákala policejního agenta Davida Mayera, který kvůli tomu kontaktoval Franze Josepha Schopfa, drosendorfského soudního správce, a společně s bývalou zlodějkou Penkhartovou zosnoval rafinovanou lest. Pod hrozbou vypsané odměny, vyvěšovaných zatykačů a vojenských hlídek plánoval Grázl opuštění Rakouska a útěk přes Moravu do Slezska. S sebou chtěl vzít i Terezii (zvanou Resi) Hambergerovou, jednu ze svých milenek, která v tu dobu odpykávala trest v Drosendorfu ve vězení.
Agent Mayer a správce Schopf se rozhodli právě ji použít jako volavku. K tomuto účelu se nechala Penkhartová provokativně uvěznit také v Drosendorfu. Ve vězení navykládala Resi, že je její přítel brzy vysvobodí. Agent Mayer se skutečně jedné následující noci objevil a obě z vězení vyvedl. Grázl byl o vysvobození Resi vyrozuměn a všichni zúčastnění se sešli 10. listopadu u Ehgartnerových, v rasovně na pokraji města Hornu.
Aby získali peníze k útěku, naplánovali vloupání do jedné továrny v Letovicích u Brna. Penkhartová podala Grázlovi těsně před odjezdem kávu, do které bylo přimícháno opium.
 
Bývalá hospoda v Mörtersdorfu, kde byl Grázl zatčen První zastávkou na útěku byl Mörtersdorf, kde měl soudní správce Schopf Grázla zatknout. Po správci ale nebylo široko daleko ani vidu ani slechu, a tak šel Mayer do Mörtersdorfské hospody. Hostinský a hosté měli být při svazování Grázla nápomocni. Když ale Mayer s Grázlem vstoupili do výčepu, nikdo nenašel odvahu na obávaného Grázla vztáhnout ruku. Nakonec se na něj vrhl sám Mayer a podařilo se mu strhnout zcela překvapeného Grázla na podlahu. Grázl se bránil ze všech sil, opium zjevně neúčinkovalo. Grázl přece jen přesile protivníků podlehl a byl převezen do Hornu, odkud byl nakonec eskortován do Vídně.
 
Grázl, Fähding a Stangl před popravou Po dlouhotrvajícím procesu odsoudil 28. ledna 1818 vojenský soud Grázla a jeho nejvěrnější kumpány k trestu smrti. 31. ledna 1818 v 8 hodin dopoledne byl Jan Jiří Grázl spolu s Jakobem Fähdingem a Ignácem Stanglem v přítomnosti obrovského davu lidí před Novou bránou ve Vídni provazem popraven. Před popravou políbil Grázl krucifix, kněze i kata, s údivem pohlédl na dav lidí, který byl popravě přítomen a skonal - teprve ve věku 28 let - za plného vědomí.
 


Sdělte, prosím, jakékoliv problémy s touto stránkou na adresu pension@rudolec.cz
© Ing. Karel Muška, 31. srpen 2003.

005960